Fiatal detektívek

Az „Erasmus+” program, Ifjúsági Csere programjának keretében 2020.július 21-30 között Tiszaladányban valósítottuk meg a Fiatal detektívek című dupla Erasmus+ ifjúsági csere első eseményét. Az ifjúsági cserén Csehországból, Lengyelországból, Romániából és Magyarországról vettek részt 16-24 év közötti hátrányos helyzetű fiatalok és csoportvezetőik, összesen 37-en.

A projekt célja egy olyan dupla csere megvalósítása volt, mely a fiatalokat érintő aktuális témával, a bűnmegelőzéssel és az áldozattá válással foglalkozik. A célunk az volt, hogy olyan alternatívákat mutassunk a programban résztvevő fiatalok számára, melyek segítik őket abban, hogy ne kerüljenek sem az áldozat, sem pedig a bűnelkövető helyzetébe. Tudatosítottuk bennük, hogy igenis fontos a közösség, de a minőségi kapcsolatok nagymértékben hozzájárulnak a megelőzéshez. Ezen felül pedig szintén fontos az értékes szabadidős tevékenység, melyre való ösztönzés szintén célunk volt.

A program keretében olyan tevékenységek, foglalkozások kerültek előtérbe, melyek szórakoztatók, izgalmasak és melyek a tanulási folyamatot megkönnyítik. Így a különböző nemformális pedagógiai módszereket alkalmaztunk, mint a drámapedagógia, a filmklub, a művészetpedagógia, a manuális, mozgásos tevékenységek, sporttevékenységek.

A csere nagymértékben épített a fiatalok aktivitására és kreativitására. A programban kirándulás, kulturális program is helyet kapott. A cserének minden nap hangsúlyos programeleme volt a közös értékelés, a meeting, valamint az interkulturális est.

A második ifjúsági csere 2021.augusztus 21-30 között került megrendezésre a csehországi Lhotka u Melnikában. Ugyanazok a fiatalok vettek rajta részt, akik tavaly a projekt első részén Tiszaladányban. A fiatalok elkészítették a cserék emléktárgyát, mely különböző formában biztosítja a csere eredményeinek terjesztését is. A színes programban intézménylátogatás, kirándulás, kulturális program is helyet kapott. Minden nap hangsúlyos programeleme volt a közös értékelés.

A projekt legfontosabb eredménye, hogy olyan tudással, ismerettel vérteztük föl a résztvevő fiatalokat, melyek segítik az őket érintő kockázatok elkerülésében, megelőzésében, mint a bűnelkövetővé, vagy áldozattá válás. A cserék folyamán a fiatalok sokkal nyitottabbakká váltak, tabuk nélkül tudnak beszélni problémáikról és informatívabbá válnak a közvetlen környezetük irányába. A cseréken egyfajta szemléletformálás, személyiségfejlesztés zajlott, mely hosszú távon meglapozta a fiatalok hozzáállását a konfliktusok megoldásához, a kockázatok kikerülése és az agresszív viselkedés csökkentéséhez, mely alapja a békés együttélésnek.

A projektet az Európai Unió támogatta.

Ribbon Maker
Ribbon Maker