Fiatalok a fenntarthatóságért

A Volt Állami Gondozottak Országos Egyesülete 2023. augusztus 01-10 között Tiszavasváriban, október 10-19 között pedig a csehországi Lhotka u Melnikában valósította meg a Fiatalok a fenntarthatóságért című dupla Erasmus+ ifjúsági cserét. A programban magyar, román, lengyel és cseh fiatalok vettek részt. Csoportvezetőkkel összesen 36 fő. A résztvevők a 16-24 éves korosztály tagjai közül kerültek ki.

A csere témája a környezetvédelem és a környezeti fenntarthatóság volt. A projekt célja az volt, hogy a résztvevő fiatalok olyan ismeretek, tudás birtokába jussanak, melyek elősegítik, hogy a közösségükben is nagyobb felelősséget vállaljanak a környezetvédelem és a környezeti fenntarthatóság jegyében. A cseréken ösztönöztük a fiatalokat egy szemléletmód változásra, mely segítséget nyújt abban, hogy egyfajta példakép szerepet töltsenek be helyi közösségükben, kortársaik körében. Olyan ismeretekkel vérteztük föl őket, melyek segítséget nyújtanak a fiatalok számára abban, hogy tegyenek környezetük védelméért, a környezeti fenntarthatóságot szem előtt tartva éljék mindennapjaikat, s ezt a tudást átadják a felnövekvő generáció tagjainak is.

A tiszavasvári csere alatt a fiatalok megismerkedtek egymással, egymás kultúrájával, az Erasmus+ Programmal és az általa nyújtott lehetőségekkel. Emellett a környezetvédelemmel kapcsolatos foglalkozásokon vettek részt, szobrokat, illetve más alkotásokat hoztak létre szemét újrahasznosításával, valamint elkezdték szerkeszteni a Zöld könyvet, ami egy környezetvédelmi kiadvány.

Egy nap a fiatalok Tokajba kirándultak, ahol a városnézés mellett megtisztították a Tisza partot a szeméttől.

Az utolsó előtti napon a tiszavasvári strand előtt egy flashmob keretében hívták fel a helyiek figyelmét a résztvevők a környezetvédelem fontosságára.

A két csere közötti időszakban a fiatalok feladatot kaptak, amit a saját országukban kellett teljesíteni. Ebből felkészültek, majd a második csere alkalmával bemutatták egymásnak.

A csehországi csere alatt véglegesítették a Tiszavasváriban elkezdett Zöld könyvet. Emellett meghallgatták egy meghívott helyi civil szervezet előadását, Prágába kirándultak, ahol megnézték a Mezőgazdasági múzeumot, környezetvédelemmel foglalkozó kisfilmeket néztek és beszéltek meg, valamint bemutatták a projektet a helyi lakosoknak és felhívták a figyelmüket a fenntarthatóságra.

A projekt sikeresen javította a résztvevők különféle kompetenciáit. A résztvevők jelentősen javították ökológiai ismereteiket, és fokozottabb tudatosságra tettek szert a környezetvédelmi kérdésekben. Megismerték a természet védelmének, az erőforrások kímélésének és az energiával kapcsolatos kihívások kezelésének fontosságát. Jelentősen fejlődtek a résztvevők puha készségei. Csiszolták prezentációs és nyilvános beszédkészségüket, ezen kívül javították informatikai készségeiket és angol nyelvtudásukat is. 

A projektet az Európai unió támogatta.

Ribbon Maker
Ribbon Maker