Környezeti értékeink

Az “Erasmus+” program, Ifjúsági Csere programjának keretében 2021.auguszts 2-10 között Tiszaladányban valósítottuk meg a Környezeti értékeink című dupla Erasmus+ ifjúsági csere első eseményét. Az ifjúsági cserén Csehországból, Lengyelországból, Romániából és Magyarországról vettek részt 16-24 év közötti hátrányos helyzetű fiatalok és csoportvezetőik, összesen 37-en.

A projekt megvalósításával az volt a célunk, hogy a programban résztvevő országok fiataljai számára olyan attitűdöt, szemléletet adjunk át, mellyel a témához nyitottabban, aktívabban fognak hozzáállni, valamint, hogy olyan módszereket, projekteket dolgozzanak ki a fiatalok közösen, mely a saját közösségükben felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára, a klímaváltozás hatásaira és az ezzel kapcsolatos teendőkre.

A csere témája a környezetvédelem volt, mellyel kapcsolatosan az elméleti ismeretek mellett gyakorlati tanácsokkal, módszerekkel vérteztük fel a fiatalokat. A fiatalok fejlesztése a nem-formális pedagógiai módszerek segítségével zajlott, melynek során hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél szélesebb körű ismeretekre tegyenek szert. A magyarországi csere fő aspektusa egy Zöld Piramis megalkotása volt, melyen a témával kapcsolatos üzeneteket tudtak a fiatalok egymásnak és a közösségnek küldeni. Ezen felül pedig egy flashmob-al és egy környezetvédelmi akcióval hívták fel a figyelmet a téma súlyosságára.

A csere nagymértékben épített a fiatalok aktivitására és kreativitására. A programban kirándulás, kulturális program is helyet kapott. A cserének minden nap hangsúlyos programeleme volt a közös értékelés, a meeting, valamint az interkulturális est.

A második ifjúsági csere 2022.április 4-12 között került megrendezésre a csehországi Lhotka u Melnikában. Ugyanazok a fiatalok vettek rajta részt, akik tavaly a projekt első részén Tiszaladányban. A csehországi csere fő vonala a tudás elmélyítése és bővítése volt. Ezen csere folyamán a fiatalok egy környezetvédelmi társasjátékot hoztak létre, melyhez hulladékot hasznosítottak újra, miközben elméleti tudással is gazdagodtak, s a szeletív hulladékgyűjtés gyakorlati módszereit, a háztartási hulladék hasznosításának gyakorlati módjait, a hulladékcsökkentést is megtanulták. Mindezt egy alkotó folyamat közben, melynek során beszélgetőkörök alakultak magáról a témáról. A csereprogram másik fő eleme egy környezetvédelmi nap volt, melyet helyi fiatalokkal közösen valósítottak meg. 

A projekt legfontosabb eredménye, hogy a fiatalok körében elindult egy másfajta szemlélet, mellyel a környezetüket szemlélik és amellyel nyitottabbá váltak az odafigyelésre, toleránsabbak, példamutatóbbak lettek. A projekt eredményeként mindenképpen ki kell emelni a cserék idején létrehozott alkotásokat, melyek hosszú távon is emlékezetesek és amelyek hatása fennmarad. A résztvevőket aktív állampolgárságra, felelős gondolkodásra neveltük, akik példát mutatnak a kortársaik számára. Ezt a célt szolgálta többek között a csere egy másik eredménye is, a környezetvédelmi társasjáték, mely segíti őket abban, hogy az itt megszerzett tudást továbbadják.

 

A projektet az Európai Unió támogatta.

Brossúra

Ribbon Maker
Ribbon Maker